צעד חשוב בדרך למציאות חדשה: ועדת הכלכלה אישרה היום את הצעת החוק להגברת השקיפות והתחרות בשוק המזון.

הועדה המשותפת כלכלה וכספים אישרה היום בקריאה שנייה ושלישית את החוק להגברת השקיפות והתחרות בשוק המזון ובכך הביאה ליישום חקיקתי של חלק מהמלצות ועדת קדמי. כזכור, ועדת קדמי הוקמה בעקבות המחאה החברתית של קיץ 2011 במטרה להביא להורדת יוקר המזון בישראל.

אישור החוק הינו צעד חשוב, אך זהו צעד ראשון - והדרך עוד ארוכה ורצופה אתגרים. ארגון אמון הציבור בשיתוף ישראל יקרה לנו וארגון צרכנות נבונה, ליוו את תהליך החקיקה מתחילתו בועדת קדמי, דרך אימוץ ההצעה ועד גיבושו לחוק העומד היום לאישור לקריאה שנייה ושלישית, ופעלו להכניס את הדרישה לשקיפות מחירים, לפיה רשתות המזון הגדולות יחויבו לפרסם את מחירי המוצרים שלהן בכל רגע נתון ובאופן שיאפשר השוואת מחירים של סל מוצרים. מטרתה של שקיפות זו היא להחזיר את הכוח לצרכנים, להגביר את התחרות ובכך להביא להוזלת מחירים לצרכנים. כמו כן במסגרת החוק מבקשת הועדה לטפל בתופעה הפסולה בה יצרניות המזון הגדולות מפעליות לחצים על סדרנים, משתלטות על מדפים ודוחקות את היצרנים הקטנים. על פי הצעת החוק יוכל הממונה על ההגבלים העסקיים לתת גיבוי ליצרנים הקטנים מתוך הבנה כי רק תחרות אמיתית תביא להורדת מחירים. הפרק השלישי בחוק מטפל בתופעת המונפולים האזוריים ונותן כלים לממונה להגביל רשתות מזון המנסות להשתלט על איזורים גיאוגרפיים באמצעות הצפת האיזור בסניפיה, דבר המסכל אפשרות של כניסת מתחרים.

מנכ"לית אמון הציבור, מירב כהן: "מדובר בצעד מבורך, אבל עכשיו מתחילה העבודה הקשה וחובת ההוכחה מוטלת על הממשלה. הציבור בישראל שבע מחוקים מצוינים שבפועל אינם מיושמים ומותירים אותו חסר אונים ואבוד אל מול מחירי המזון המאמירים והיעדר התחרות. יש כאן הזדמנות חשובה ואסור לפספס אותה. ההצעה שגיבשנו והתקבלה היום, לפיה נוכל כולנו לדעת בכל רגע נתון איפה סל הקניות הזול ביותר מעבירה את הכוח לידיים שלנו ואנחנו מאמינים שתחרות אמיתית תוביל להורדת המחירים. אבל זה לא מספיק – נדרשים עוד צעדים רבים, ביניהם הסרת החסמים לייבוא מוצרים מחו"ל בקטגוריות בהן חסרה תחרות".

רונן רגב-כביר, משנה למנכ"ל: "חוק המזון מקנה לרשות ההגבלים סמכויות חשובות שניתן להפעיל בקלות רבה יותר מאלו הקיימות בחוק ההגבלים העסקיים. ארגון אמון הציבור יעקוב אחר יישום החוק כשהשלב הראשון הוא פרסום של שורת הנחיות והוראות של הממונה בעניין אופן יישום החוק, פרסום אשר אנו מקווים לראותו מתבצע בהקדם."

Tags: