הארגונים החברתיים במכתב למנכ''לי רשתות השיווק: עוד לפני התערבות הרגולטור, הציגו לציבור את מחירי כל המוצרים הנמכרים בסניפים באופן מלא ולפני הקניה.

קשת רחבה של ארגונים חברתיים פנו לאחרונה בדרישה משותפת למנכ''לי רשתות השיווק הגדולות והבינוניות לפרסם את מחירי כלל המוצרים בכל סניף של הרשת, כדי שהצרכנים ואתרי השוואת מחירים יוכלו להשוות מחירים של מוצרים וסלי קניות שונים עוד בטרם ההגעה למרכול. זהו שיתוף פעולה ראשון של קבוצות מהמרכז והפריפריה המתמקדות ביוקר המחיה בישראל, בזכויות הצרכנים ובהגברת התחרות בענף רשתות השיווק. היזמה פונה ישירות אל מנהלי רשתות השווק מבלי להמתין לפעולות חקיקה המובטחות על ידי הממשלה.
הארגונים השותפים ליוזמה הם ארגון ''אמון הציבור'', תנועת המחאה ''ישראל יקרה לנו'', קבוצות ''צרכנות נבונה'' מרחבי הארץ (חולון, חיפה, הרצליה, רחובות, אבן יהודה, כפר ורדים, קדימה-צורן-פרדסיה, כפר יונה, בנימינה-גבעת עדה, פרדס חנה-כרכור, זכרון יעקב, קרית השרון-נתניה, רמת אביב-ת''א, קרית ביאליק, קדרון-גדרה ועומר), וכן התאחדות הסטודנטים, הסתדרות הגמלאים, ''כן לזקן'', ''נתיבות גרופ'', ''המאבק החברתי קרית גת'' ו''הנגב מתעורר''.

לדברי יוזמי הפנייה המשותפת, תמיכת הממשלה במסקנות וועדת המזון היא הוכחה לכך שהרגולטור הפנים את הצורך במניעת הטעיות והגברת התחרות בתחום, לכן על הרשתות לפעול להנהגת השקיפות לאלתר ולא להמתין לסיום הליך החקיקה בנושא. פרסום מפורט בשקיפות מלאה של מחירי המוצרים הנמכרים בכל מרכול בארץ, ומתן גישה למחירים באמצעות רשת האינטרנט, אתרי השוואת המחירים ואפליקציות סמארטפון, תביא להגברת התחרות והורדת יוקר המחיה מבלי שתדרש הקצאה תקציבית ממשלתית.

''אנו מקוים שהממשלה הבאה תפעל להשלמת הליכי החקיקה'' אומרים יוזמי הפניה המשותפת, ''אך רשתות השווק חייבות לספק מידע בשקיפות ללקוחותיהם גם ללא התערבות הממשלה''. יוזמי המכתב התחייבו בפני רשתות השיווק כי ימליצו לציבור הצרכנים להעדיף רכישות ברשתות אשר יישמו את שקיפות המחירים באופן וולונטרי ויפרסמו את רשימת אלו שסרבו להצטרף או התעלמו מהפניה.

לפני הבחירות החליטה הממשלה כי ''במטרה להגביר את שקיפות המחירים בתחום המזון ומוצרי הצריכה, יש לקבוע הסדרים בחוק שיחייבו קמעונאי לפרסם באופן פומבי באמצעים אלקטרוניים את מחירי המוצרים שהוא מוכר באופן שיאפשר לבצע על בסיס הפרסום כאמור השוואה של מחירים, בזמן אמת.''

''הפעולה מול רשתות השיווק הגדולות והבינוניות הינה יוזמה ראשונה בסדרת פעולות שאנו מתכוונים לעשות בתחום רשתות השיווק והקמעונות בישראל'', אומרים יוזמי המהלך. ''המזון הוא המרכיב הגדול ביותר בתקציב המשפחה הממוצעת בישראל. זוהי הוצאה משמעותית המכבידה בעיקר על המעמד הבינוני והנמוך. הצרכן הישראלי אינו רוכש כרטיס טיסה או מקרר מבלי להשוות מחירים באינטרנט. חנויות וספקים מפרסמים את מחיריהם באמצעות אתרי האינטרנט והתחרות חוגגת. אולם בתחום מוצרי המזון – שממה. חלק מרשתות השיווק נוקטות מדיניות של ערפול המחירים ומונעות בפועל השוואת מחירים אפקטיבית. לא יתכן שדווקא כשמדובר בסעיף ההוצאה הכבד ביותר של המשפחה הממוצעת, הצרכן יודע את מחיר הסל שלו רק ביציאה מהמרכול. אנו מקווים כי רשתות השיווק יבינו את מה שלא הבינו בענף הסלולר: עדיף פעולה וולנטרית מכפייה על ידי החוק''. אומרים יוזמי הפניה.

Tags: