תקנות חדשות בתחום הזיכויים ושוברי מתנה: הארכת תוקף, ביטול הגבלות במימוש והסוף לדיו הנעלם. כל הפרטים כאן.

צרכנים רבים מוצאים עצמם לעיתים רוכשים מוצר כלשהו ומסיבות שונות מתחרטים מאוחר יותר על הרכישה. בתי עסק רבים מאפשרים לצרכנים לקבל זיכוי עבור המוצר, לרוב בסכום הזהה לסכום ששולם עבור המוצר ובציון מסגרת זמן בה על הצרכן לממש אותו. עם זאת, רבים מכירים את תחושת התסכול המתלווה למציאת שובר זיכוי שנשכח ותוקפו פג, ועל הקושי לפענח את תוכנו לאחר שזה נשחק ודהה. בעיות דומות עולות גם בתחום שוברי המתנה, כשפעמים רבות מגלים צרכנים כי תוקף השובר פג ולא ניתן לקבל את שווי בחזרה. תקנות חדשות בחוק הגנת הצרכן הנכנסות לתוקף בימים אלה באות לסייע לצרכנים בנושא.
התיקון קובע מספר דברים:
1. סוף לדיו הנעלם: זיכוי או שובר מתנה יודפסו/ייכתבו כך שתוכן השובר לא ימחק וישאר קריא וברור.
2. כמה שווה הזיכוי? הסכום הנקוב בזיכוי יהיה זהה לסכום ששולם בעת ביצוע העסקה שבוטלה. בשובר מתנה – ערכו יהיה זהה לסכום ששולם עבורו.
3. תוקף: זיכוי או שובר מתנה יהיו תקפים לשנתיים לפחות מיום הנפקתם.
4. התניות וקשיים: על בית העסק להוסיף את כל הפרטים הנחוצים על גבי שובר הזיכוי/שובר המתנה ולא להתנות שימוש בו בהצגת חשבונית.
5. הסוף להגבלות: מעתה שוברי זיכוי ומתנה יהיו תקפים בכל השנה וללא מגבלות דוגמת תקופת מבצעים, סוף עונה וכד'.
6. ומה עם העודף? אם נותר עודף בעקבות שימוש בזיכוי או שובר מתנה, שערכו עד 5% מהסכום הנקוב (אך לא יותר מ- 100 ש"ח), הצרכן זכאי לקבל את העודף במזומן. כך לדוגמא, אם שווי הזיכוי או שובר המתנה הוא 150 ש''ח ובעת מימושו מבקש הצרכן לרכוש מוצרים בסכום של 140 ש"ח, על בית העסק לתת לו את העודף (10 ש''ח) במזומן.

מדריך לצרכנים - זיכויים ושוברי מתנה

 
Tags: