הצעת חוק של ח''כ משה (מוץ) מטלון ביקשה להגשים חלום ישן של רשתות השיווק ולהפסיק את שיטת סימון המחירים. מדוע מבקשות הרשתות לבטל את סימון המחירים?

לפני כשבועיים עלתה לכותרות הצעת חוק של ח"כ משה (מוץ) מטלון שמטרתה ביטול שיטת סימון המחירים על גבי מוצרים ברשתות שיווק ומעבר להצגת המחירים על גבי צגים דיגיטאליים. ארגון אמון הציבור הגיב בחומרה ליוזמה, אשר היתה פוגעת פגיעה קשה בצרכנים, ופעל נחרצות לביטולה.

חוק סימון מוצרים נחקק ב 1998 ומהווה אחד ההישגים הצרכניים החשובים בהיסטוריה של מדינת ישראל. יוזמתו של ח"כ מטלון עמדה להגשים את חלומן של רשתות השיווק היודעות, בדומה למערכת הבנקאית ולחברות הסלולר, כי עירפול מחירים מגדיל את הרווחים כי הוא מקטין את כוחם של הצרכנים ומצמצם את יכולתם לבקר ולהשוות את עלות המוצרים שהם צורכים. היכולת להשוות מחירי מוצרים באופן נגיש ומיידי, בכל נקודת זמן היא בעלת חשיבות צרכנית אדירה: על המדף ביחס למוצרים מקבילים, בקופה במטרה לודא שהמחיר שנגבה מאיתנו זהה למסומן, אך גם לאחר הקניה, בבית, בהשוואה עם מוצרים זהים שנרכשו בעבר. את מגוון האינטרסים האלה משרת סימון המחיר על המוצרים, אותו ביקשו באחרונה לבטל. בשעתו, נחקק חוק סימון המחירים נחקק עקב התנהלות מטעה ומכוונת של רשתות השיווק אשר כפתה על צרכנים פענוח של קודים בני עשר ספרות ובלבול אדיר במדפים. צרכן אשר בסך הכל ביקש לברר מחירו של מוצר, עמד נבוך אל מול שלל הקודים המטעים, והיה עליו לגשת לעמוד בתור בקופה בכדי שיסרקו עבורו את הקוד ורק אז יידע בוודאות את מחיר המוצר. כל אלו הקשו על הצרכנים, אשר מרביתם ויתרו על מידע זה, וגילו אותו בדיעבד.
טענתן של רשתות השיווק היא כי הטבעת מחיר על גבי מוצרים היא פעולה טכנית, לה נדרש כוח אדם רב, המהווה טרחה ובשל העובדה שבן אנוש הוא זה המסמן את המחירים, נוצרות לעיתים אף טעויות בסימון החושפות את בית העסק להפרת החוק ולאחריות פלילית. אולם, טיעונים אלה אינם הסיבה העיקרית בגללה השקיעו רשתות השיווק מאמצים כבירים בכדי לנסות ולהביא לביטול סימון המחירים. סימון המחירים מונע מהרשתות את הגמישות לשנות מחירי מוצרים בלחיצת כפתור, מונע מצרכנים לעשות השוואת מחירים אפקטיבית, ושם נמצא הכסף הגדול.
למזלנו, בקרב הזה ניצחנו והצעת החוק הוקפאה בשלב זה. אך בכך לא הסתיימה המערכה. ארגון אמון הציבור ימשיך להיאבק ולדאוג שעסקים יפעלו בהגינות כלפי צרכניהם, במקרה זה חברות המזון, אשר הגיעה העת כי יווכחו שהמחאה הציבורית שהיתה כאן הקיץ איננה עניין חולף.

מאמר דעה של גלית אבישי, מנכ"לית ארגון אמון הציבור 
כתבה על הצעת החוק בעיתון גלובס

Tags: