שוק תחליפי המזון לתינוקות – מחקר אמון הציבור מגיע לכנסת

ארגון אמון הציבור פנה בקיץ האחרון לממונה על ההגבלים העסקיים ולמבקר המדינה בבקשה לבחון את שוק תחליפי המזון לתינוקות ואת שיטת המכרזים בבתי החולים זאת בעקבות מחקר מקיף שערך הארגון שחשף את הסיבות למחירים היקרים של תחליפי חלב בישראל ביחס לעולם. השיטה הנהוגה בישראל מאפשרת לבתי החולים לתת בלעדיות לחברה אחת ולספק תחליף מזון אחד. עבור בלעדיות זו החברה מספקת לבתי החולים את תחליפי החלב ובנוסף נדרשת החברה לשלם לבית החולים עשרות מליוני שקלים בשנה על עצם הזכות לספק את המוצרים. החברות הפועלות בשוק משתפות פעולה עם המצב המעוות כיוון שקיים קשר ברור בין המזון שאוכל התינוק בימיו הראשונים בבית החולים ובין העדפת ההורים את המותג. 

כדי לממן את העלויות הגבוהות של ההסכם עם בתי החולים החברות מעלות את מחירי המוצרים, כך שבסופו של דבר מימון ההסכמים הללו מגולגל על הצרכנים. בצורה זו הפך השוק לסגור בפני שחקנים חדשים מאחר והורים רבים מניחים כי התחליף הניתן בבית החולים הינו התחליף הטוב ביותר והם חוששים להחליפו. 
בעקבות פניית ארגון אמון הציבור הסכים משרד הבריאות לבחון מחדש את שיטת המכרזים ואף התחייב כי במכרז הקרוב תבוטל השיטה ובכל בית חולים יהיו שני סוגי תחליפי מזון, ללא שם המותג. בימים האחרונים נודע לארגון אמון הציבור כי משרד הבריאות חזר בו מהחלטתו ובכוונתו לאפשר כניסת שני מוצרים, אך עם סימון גלוי. כלומר, קמפיין הפרסום של חברות תחליפי המזון לתינוקות ימשיך להתקיים בתוך בתי החולים. 
ארגון אמון הציבור בשיתוף נציגות מחאת העגלות קוראים למשרד הבריאות לחזור בו מהחלטתו ולאפשר להורים לבחור את תחליף המזון המתאים להם ללא התערבות החברות בשלב כה מוקדם בחיי ילדיהם. כניסת שחקנים נוספים לשוק התמ"ל והורדת מחירי המוצרים תתאפשר רק אם משרד הבריאות ישים סוף לשיטה הקלוקלת של בלעדיות בבתי החולים.

כתבה בחדשות 10
כתבת שפורסמה בעיתון דה מרקר
סיקור הדיון בועדת הכלכלה של הכנסת, new1

Tags: